CO JE TO ZA PAMÁTKU? PROZRADÍ VÁM TO MOBIL

Moderní technologie mění už i způsob, jak vnímáme památky. Jedna z nich možná přinese revoluci i do toho, jak cestujeme.

Co je to za památku? Prozradí vám to mobil
Co je to za památku? Prozradí vám to mobil

Řeší sudoku, poznává památky i obrazy

Představte si následující situaci: jste na dovolené třeba ve Francii a při procházce po Nice uvidíte zvláštní stavbu. Nikde žádná popiska, francouzsky moc neumíte a než byste to našli v pětisestránkovém průvodci, uběhne půl hodina. Co teď? Co prostě vytáhnout mobilní telefon, stavbu vyfotit a odeslat speciální službě. Za pár vteřin vám přijde potvrzení – je to antický amfiteátr z roku 120 n.l. Sen? Ne, tuto technologii představila společnost Google na začátku října. A teď dokonce mluví česky.

 Od října byla tato nová služba představena i v češtině. Jmenuje se Google Goggles. Využívá se pro vyhledávání; dokáže identifikovat vyfotografované objekty a následně k nim ve Vyhledávači Google najít související informace. 

Podobně, jako mohou čeští uživatelé vyhledávat informace pomocí textu nebo hlasu, mají teď možnost najít informace pomocí fotografií a obrázků. Google Goggles využívá technologii rozpoznávání obrázků, která umí identifikovat vyfocené objekty a najít o nich relevantní informace na internetu. 

Podívejte se, jak tato aplikace funguje v praxi:

Mezi objekty, které technologie dokáže dobře rozeznat, patří různorodé značky a zboží, známé památky a krajinné dominanty, obchody, umělecká díla a další obrázky, které lze najít online. Goggles také umí rozpoznat text v češtině a přeložit jej do 56 jazyků pomocí Překladače Google.

 Fukce služby Google Goggles:

• Získat informace o produktu z naskenovaného čárového kódu.

• Získat informace z naskenovaného QR kódu.

• Rozpoznat známé památky a krajinné dominanty.

• Překládat vyfocené texty v cizí řeči.

• Přidat kontakt do paměti telefonu vyfocením vizitky nebo QR kódu.

• Naskenovat text s využitím OCR.

• Poznat umělecká díla (obrazy, malby, sochy), knihy, DVD, CD, značky, loga, další obrázky a vyhledat o nich informace

• Vyřešit Sudoku.

Kde ho vzít?

Aktuální verze Google Goggles 1.6.1 je dostupná pro mobilní zařízení s operačním systémem Android verze 2.1 a vyšší. Aplikaci je možné zdarma stáhnout a nainstalovat z Android Marketu.

Nejlepší aplikace pro turisty

Nejlepší aplikace pro turisty

    Nastává čas prázdninových výletů, na které určitě nebudete vyrážet bez smartphonu. Nezapomeňte si do něj předem instalovat aplikace, které vám pomohou nejen nezabloudit, ale třeba také objevit nová, vámi zatím nepoznaná místa.

NEZBYTNÝ ZÁKLAD

Mapy.cz

Zcela nezbytnou aplikací pro turisty, pohybující se pěšky, na kole nebo třeba na lodi, jsou Mapy.cz od Seznamu. Hlavní výhodou je možnost stáhnout si detailní turistické mapy celého světa do paměti smartphonu, abyste mohli využívat vyhledávání i navigaci bez ohledu na dostupnost připojení k internetu. Seznam svoji mapovou aplikaci neustále vylepšuje, takže v ní dnes najdete například i informace o počasí v místě plánovaného výletu s výhledem na pět následujících dní, tipy na zajímavá místa a výlety v okolí nebo plánovač tras s neomezeným počtem průjezdních bodů, výškovým profilem pro auto, kolo i pěší turistiku. Nechybí například ani zastávkové jízdní řády.

DATABÁZE VÝLETŮ

Na kole i pěšky

Aplikace Na kole i pěšky mapuje cyklostezky, stezky pro horská kola, pro pěší, pro in-line, jízdu na koni, vodácké, běžkařské a naučné stezky po celé republice. Trasy výletů můžete plánovat předem či přímo na místě, kdy vám aplikace ukáže varianty tras v dané lokalitě, ze kterých si můžete vybrat podle jejich délky, náročnosti nebo zajímavostí, které se na nich nacházejí. V aplikaci Na kole i pěšky najdete celkem přes 30 000 míst, která stojí za to navštívit, jako jsou různé turistické atrakce, muzea, galerie či památky, ale také místa, kde se můžete najíst, vykoupat nebo přenocovat – vždy včetně kontaktů a popisu.  V aplikaci je celkem zmapováno více než 2 900 stezek a nechybí ani databáze lokálních kulturních akcí, kterých je v aplikaci nyní přes 6 000.

VÝLETY DO HISTORIE

Hrady a zámky České republiky

Průvodce po českých hradech a zámcích je k dispozici v češtině a angličtině a funguje jako kapesní průvodce českou historií. K dispozici jsou popisy stovek českých hradů a zámků společně s přehledem jejich historie a informacemi o jejich poloze, otevírací době či kontaktech. Nechybí například ani hodnocení a doporučení ostatních uživatelů aplikace nebo třeba možnost označit si v rámci plánování výletů vybrané památky jako oblíbené. S plánováním návštěv památek a turistických zajímavostí pomůže také jejich zobrazení na mapě nebo možnost jejich vyhledávání podle klíčových slov. Navštívené hrady a zámky lze v aplikaci označit.

ZA PAMÁTKAMI I ZA KULTUROU

Mobilní turista

Mobilní aplikace webu Turista v Mobilu obsahuje v moderním designu přes 4 500 turistických tras pro výlety pěšky i na kole, jejichž cílem mohou být tisíce turistických zajímavostí, pamětihodností nebo třeba kulturních akcí. Neustále navíc přibývají nová místa, která stojí za to navštívit. Náměty na další výlety a místa mohou navíc posílat i sami uživatelé a po jejich schválení budou zařazeny do databáze aplikace Mobilní turista. Obsah aplikace je přehledně členěn podle typu trasy a cíle či lokality a u tras nechybí podrobný popis se stupněm obtížnosti, výškovým profilem, délkou, mapou a také fotografiemi či hodnocením ostatních turistů.

PRO TURISTY SBĚRATELE

Turistické známky

Češi jsou národem turistů, kteří si navíc ze svých výletů rádi přivezou nějaký suvenýr. Také proto sbíráme různé turistické známky, razítka, nálepky i další připomínky výletů. Aplikace Turistické známky obsahuje obrovskou databázi turistických zajímavostí a souvisejících upomínkových předmětů. Ta navíc pokrývá nejen Českou republiku, ale také Slovensko, Rakousko, Polsko, Německo, Ukrajinu, Itálii a mnoho dalších zemí. Rovněž samotná aplikace je přeložena do několika jazyků. Všechny sběratelské turistické předměty jsou v aplikaci turistické známky dobře popsány a můžete si u nich označit, zdali je již vlastníte, nebo se je chystáte získat.

NAVŠTIVTE KRÁLOVÉHRADECKO

Visit.More

Vedle aplikací zabývajících se turistickými výlety po celé České republice vznikají stále častěji také mobilní aplikace, které se věnují konkrétní památce nebo regionu. Takovou aplikací je i Visit.More, aplikace, která vás provede významnými objekty a památkami Královéhradeckého kraje. Obsah aplikace je kromě češtiny částečně k dispozici také v angličtině, němčině a polštině, nechybí detailní textové informace, fotografie, a dokonce ani 3D modely hlavních turistických cílů. Dostupný obsah je zpracován skutečně velmi pečlivě, ale zatím jej mnoho není. Kompletně je zpracován zatím jen barokní zámek Kuks a pracuje se na Braunově Betlému a Archeoparku Všestary.

CESTOVÁNÍ PO SLOVENSKU

Turistické Atrakcie Slovensko

Dobré hodnocení od uživatelů Obchodu Play si odnáší také aplikace Turistické Atrakcie Slovensko. Aplikace dělí turistické zajímavosti do bezmála dvou desítek kategorií a umožňuje je filtrovat podle města, kam se chystáte cestovat, nebo dle vašeho aktuálního okolí. Vyhledané turistické zajímavosti vypíše aplikace Turistické Atrakcie Slovensko na samostatném seznamu a také je ukáže na mapě. K hlavním pamětihodnostem jsou k dispozici nejen fotografie a textový popis, ale také kontaktní informace a odkaz na webové stránky. U méně významných památek je k dispozici zpravidla jen fotografie. Aplikace Turistické Atrakcie Slovensko má trochu obstarožní rozhraní, ale její obsah je zajímavý.

KDE PŘESPAT?

Kempy v ČR a na Slovensku

Když se chystáte na několikadenní výlet, můžete si v aplikaci Kempy v ČR a na Slovensku najít kempy, které budete mít po trase. Databáze aplikace Kempy v ČR a na Slovensku obsahujme informace o více než 850 kempech u nás i na Slovensku, včetně údajů o vybavení kempu, jeho hodnocení ostatními návštěvníky nebo vzdálenosti od vaší aktuální polohy. Kempy můžete vyhledávat podle místa či názvu nebo třídit dle různých parametrů. V detailním popisu nechybí přesná poloha kempu, kontaktní informace, otevírací doba, odkaz na webové stránky a recenze. Uživatelé aplikace navíc mohou v některých kempech získat slevu na ubytování. V App Storu najdete aplikaci pod názvem Camp.cz.

DO KAŽDÉHO POČASÍ

Výlety a zábava s dětmi

Mnoho rodičů potřebuje o prázdninách zabavit své děti a k tomu se může hodit aplikace s všeříkajícím názvem Výlety a zábava s dětmi. Aplikace umí poradit, jaké aktivity ve zvoleném místě nebo ve vašem aktuálním okolí jsou vhodné pro děti, ať už jde o dětská hřiště, herny, dětské koutky, dopravní hřiště, hrady a zámky, nebo třeba výlety pěšky či na kole. U výletů se zobrazuje jejich trasa a popis, včetně výškového profilu a náročnosti. Dále jsou k dispozici fotografie a přehled zajímavostí v okolí. Sami si můžete označovat aktivity v aplikaci Výlety a zábava s dětmi jako oblíbené a také přidávat vlastní tipy pro další rodiče.

Platforma: iOS
Platforma: Android